Rok 2020 mija przede wszystkim pod znakiem pandemii koronawirusa. Globalny kryzys epidemiologiczny jest testem odporności wszystkich sektorów gospodarki. Polski rynek sztuki udowodnił, że potrafi doskonale odnaleźć się w sytuacji kryzysowej. Nie tylko żadna z zaplanowanych aukcji nie została odwołana, ale również aktualna sytuacja była dla wielu podmiotów i uczestników rynku bodźcem do zwiększenia aktywności online. W efekcie na rynku sztuki mamy aktualnie do czynienia z rekordowymi obrotami, a wszystko wskazuje na to, że druga połowa 2020 przyniesie jeszcze bardziej spektakularne transakcje.
Trwający od lat rozwój rynku sztuki w Polsce nie został zachwiany ani na moment. Według danych z raportu „Rynek sztuki w Polsce 2020” portalu Artinfo.pl, rekordowe wzrosty odnotowano właściwie w każdym aspekcie. Obroty na polskim rynku aukcyjnym wyniosły w pierwszej połowie 2020 poziom 153,7 mln zł, co stanowi imponujący wzrost o 27,2% względem roku 2019, który również był rekordowy pod tym względem. O 17,3% wzrosła liczba wylicytowanych obiektów (w I. półroczu 2020 było to prawie 9 tys. obiektów), a o 25,2% wzrosła liczba aukcji stacjonarnych (ze 159 do 199).
Powody do zadowolenia mają również podmioty działające na rynku – ogromna większość polskich domów aukcyjnych odnotowało znaczące wzrosty obrotów, które były nawet o 50% wyższe niż w ubiegłym roku.
Pierwsza połowa 2020 roku obfitowała również w rekordowe transakcje. Warto wspomnieć tutaj o nowym rekordzie sztuki dawnej w Polsce, czyli sprzedaży dzieła Jana Matejki za niemal 7 mln zł, czy rekordowej sprzedaży rzeźby Igora Mitoraja (ponad 2 mln zł) i obrazów Jacka Malczewskiego – „Artysta i Chimera” oraz „Wizja Ezechiela” (oba obrazy sprzedano za cenę powyżej 3 mln zł).
Najlepsze jednak dopiero przed nami – historycznie to druga połowa roku przynosiła największe obroty i najbardziej spektakularne transakcje. Biorąc pod uwagę zwiększone zainteresowanie inwestycjami alternatywnymi w czasie zawirowań na tradycyjnych rynkach, możemy spodziewać się historycznych wyników na polskim rynku aukcyjnym w czasie największego od lat kryzysu gospodarczego.